אחד האדם

זן - שיאצו ורפואה יפנית

מרידיאנים

ערוצי זרימת צ'י - אנרגיית החיים

בסינית- Jing Luo- חוט יקר ערך באריג.
מרידיאנים הם רשת של "חוטי משי" בלתי נראים המקשרים בין כל החומרים והאיברים בגוף, היוצרים מציאות הנראית לעין - חיים. המרידיאנים הינם ערוצים בהם זורם הצ'י- אנרגית החיים- ובאמצעותם הצ'י והדם מגיעים לכל הגוף.

מערכת המרידיאנים זורמת בגוף בצורה רציפה וללא הפסקה הם המאחדים בין כל חלקי הגוף ומהווים ערוצי התקשורת בין פנים לחוץ. דרך המרידיאנים מתאפשרת תקשורת הדדית בין האדם לגופו, כלומר, הגוף דרך מערכת המרידיאנים שולח סימפטומים פיזיים ורגשיים ובכך רומז לנו על מצב פנימי לא תקין.

בגופנו זורמים 12 מרידיאנים הקשורים לאיברים הפנימיים ומחולקים לשישה זוגות האחראים על שישה מצבי תפקוד שונים. כל זוג משפיע על תפקודי יסוד פיזיים ומנטאלים, ומהווה מערכת אנרגטית הנקראת אלמנט/יסוד.

חלוקת היסודות למרידיאנים ותפקודיהם עפ'י הזן-שיאצו

מרידיאנים יסוד תפקודי יסוד
ריאות ומעי גס מתכת

איבר חישה- אף, רגש- צער. תפקודים- יצירת גבולות, נשימה, מער' ההגנה, לחלוח, סילוק פסולת מהגוף, הרפיה מדפוסים.

טחול וקיבה אדמה

איבר חישה- שפתיים, רגש- שמחה. תפקודים- סיפוק צרכים, אכילה ועיכול, פריון פיזי ויצירתי, שליטה על שרירים ומפרקים, אינטלקט, קישור בין תחושה למחשבה.

לב ומעי דק אש 1

איבר חישה- לשון, רגש- אהבה. תפקודים- המרה ומיזוג, המרת המזון המעוכל לדם, מרכז הקי בגוף,תגובה הולמת לגירוי,תגובה מילולית.

כליות ושלפוחית השתן מים

איבר חישה- אוזניים, רגש- פחד. תפקודים- התמודדות עם סכנה, חיוניות, טיהור נוזלים, שמירה על איזון הנוזלים בגוף,שליטה על הרחם ומערכת העצבים.

מגן הלב ושלושת המחממים אש 2

תפקודים- חיים בקהילה, מערך הגנה התנהגותי,שליטה על העורקים ועל זרימת הלימפה, הזנת התאים, תגובות רגשיות,וויסות טמפ' הגוף.

כבד וכיס המרה עץ

איבר חישה- עיניים, רגש- כעס. תפקודים- הגשמה עצמית, תכנון, בחירת דרך הפעולה והוצאה לפועל, אחסון הדם והפצתו, סילוק רעלים, שימור הויטאליות,הסתגלות לסביבה, לחברה, לעונות, שליטה על שרירים וגידים.

צור קשר

לקביעת טיפולים - עמרי: 052-8686882